Oczywiście w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia różne będzie zapotrzebowanie- dlatego najlepiej skontaktować sie z lekarzem. W Hiszpanii- gdzie kultura spożywania oliwy z oliwek- jest głęboko zakorzeniona spożywa się 1,5litra oliwy miesięcznie, a w Grecji ponad 2 litry- to ok 4-5 łyżek dziennie.
Hiszpańskie mamy karmiące jedzą kilka łyżek oliwy EV dziennie, a przechodząc na mleko modyfikowane dodają do niego łyżeczkę lub dwie- aby upodobnić je do mleka matki (badania pokazują, że poziom podstawowych tłuszczów wielonienasyconych w oliwie jest niemal identyczny do wartości, w jakich występują one w mleku matki). Starszym dzieciom, w okresie wzrostu, podaje się codziennie porcję (ok 2 łyżeczki dziennie) oliwy EV już z pierwszymi zupkami jarzynowi (łyżeczka na porcję), a typowe śniadanie to tost posmarowany pastą pomidorowo-oliwną (świeże pomidory zmiksowane z oliwą EV). Dla łasuchów z kolei kilka kropli oliwy na bagietce z nutellą- najlepiej zrobioną samodzielnie na bazie orzechów laskowych i daktyli.
W Polsce dietetycy zalecają, by w diecie niemowląt co najmniej 40% energii dziennie pochodziło z tłuszczu, a w przypadku dzieci w wieku od roku do trzech lat – 35–40%. Dla dorosłych wartości te maleją. W diecie mieszkańców krajów rozwiniętych tłuszcze powinny stanowić maksymalnie 30-35% energii. Pamiętajmy jednak, że około połowa to tłuszcze „niewidoczne”- czyli takie które zawarte są w innych produktach np. słodyczach, serze, majonezie czy produktach smażonych. Nie zawsze, a raczej najczęściej, nie wiemy też jakiego rodzaju jest tłuszcz w gotowym produkcie. Dlatego właśnie tak ważne jest aby tłuszcze „widoczne” były dobre czyli aby zawierały jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jedzmy więc oliwę - 2-3 łyżki dziennie- dla zdrowia i urody.
Jak jeść? W zależności od odmiany oliwek, regionu, sposobu produkcji smak oliwy będzie różny. Dobra jakościowo oliwa zawsze jednak będzie pełna aromatu i bogata smakowo. Nie bójmy się zatem używać do czegoś więcej niż tylko dressingi do sałat.
Walory smakowo zapachowe dobrej! oliwy powodują, że skropiona nią bagietka nabiera królewskiego wykończenia. Znakomicie komponuje się z warzywami (gotowanymi i surowymi), grillowaną rybą i serami. Doskonała jest również jako baza do sosów vinegrette, pesto oraz wszelkiego rodzaju past. Warto jej używać do smażenia omletów, jajecznicy, duszenia grzybów czy przyrządzania zup kremowych. Doskonała jest również do marynowania mięs.
Z oliwą jest jak z winem: tej o łagodniejszym smaku np.Arbequina używamy do dań lekkich: sałaty, ryby, warzywa), a tych bardziej intensywnych np. Picual, Manzanilla do dań o zdecydowanym smaku (mięsa, sosy, pasty, pesta). Oliwy o bardzo intensywnym smaku np.odmiana Cornicabra są znakomite jako przyprawa. Doprawiona nią zupa krem czy tortilla ziemniaczana nabierają nowego wyrazu.
Zróbmy miejsce w naszej kuchni dla dobrej jakości oliwy Extra Virgin.