Produkcja oliwy

Absolutnie każda oliwa zaczyna tracić na wartości zaraz po wyprodukowaniu.  Z oliwą jest odwrotnie niż z winem, które z biegiem czasu stają się coraz lepsze- czas płynie na jej niekorzyść.

Filtrowanie oliwyPo odseparowaniu oliwy od wody wegetacyjnej (czyli woda wraz z innymi płynami roślinnymi wchodzącymi w skład owocu oliwki) uzyskujemy piękny, zielony płyn -  to esencja eliksiru śródziemnomorskiego.

W wytwórni oliwki trafiają najpierw na taśmy transportujące je do strefy wentylacyjnej, gdzie za pomocą nadmuchu usuwane są liście i kawałki gałązek.  Następnie oliwki są myte- w wytwórni, która dba o jakość nawet dwukrotnie.

Czy wiesz, że bardzo istotnym czynnikiem dla jakości oliwy jest czas jaki minie od zerwania świeżej oliwki z drzewa do momentu wyciśnięcia z niej oliwy?

Oliwki są bardzo podatne na pleśnienie i utlenianie, a obite, uszkodzone lub zanieczyszczone tym bardziej. Bardzo ważne jest zatem aby podczas zbioru owoców nie uszkodzić i nie dopuścić do ich kontaktu z ziemią.

Czy wiesz od czego zależy jakość dobrej oliwy? W skrócie: od jakości użytego owocu, momentu jego zbioru oraz przebiegu procesu produkcji. W tym artykule będzie o owocach.

Oto spadające oliwki, które mają się przekształcić w najlepszą oliwę w Hiszpanii. Oliwki muszą być w perfekcyjnym stanie, nie mogą mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych ani chorób.