Czy wiesz od czego zależy jakość dobrej oliwy? W skrócie: od jakości użytego owocu, momentu jego zbioru oraz przebiegu procesu produkcji. W tym artykule będzie o owocach.

 

Moment zbioru oliwek jest kluczowy, od niego bowiem w głównej mierze zależy jakość pozyskanej z nich oliwy - poziom kwasowości , ilość nadtlenków, polifenoli oraz późniejszy smak i zapach oliwy. Z oliwek zielonych, nie do końca dojrzałych otrzymujemy oliwę o niskim poziomie kwasowości, bogatą w polifenole, witaminy i minerały, pikantną, o intensywnym smaku, pachnącą świeżo miażdżoną, zieloną rośliną – a więc dla nas najcenniejszą. Z kolei z owoców w pełni dojrzałych, czarnych powstaje oliwa łagodniejsza w smaku, ale jej poziom kwasowości jest wysoki a zawartość polifenoli uboga, a więc jakość produktu finalnego spada. Czarne, dojrzałe oliwki mają w sobie więcej oleju dlatego tam gdzie dla producenta liczy się przede wszystkim ilość a nie jakość wyciska się oliwę wyłącznie z takich owoców- bo z takiej samej ilości oliwek ma więcej oliwy.

 

 

Z kolei dla młynów, które stawiają na jakość oliwy optymalnym momentem rozpoczęcia kampanii jest więc okres kiedy owoce dopiero zaczynają kumulować antocyjany (przeciwutleniacze, a równocześnie barwniki roślinne o kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym) . W zależności od odmiany, położenia geograficznego i pogody w danym roku moment ten przypada na okres od września do grudnia.

 

W Casas de Hualdo zbiory zaczynają się w październiku. Najpierw zbierane są te najlepsze oliwki wszystkich odmian jednoszczepowych do produkcji Reserva de Familia jako najbardziej prestiżowej oliwy. Potem po kolei tak jak dojrzewają: Arbequina, Manzanilla, Picual i Cornicabra.  Październik i listopad to 2 najbardziej intensywne miesiące w młynie oliwnym CdH. Pracują bardzo intensywnie, całą dobę po to aby zdążyć zebrać i przetworzyć oliwki w najlepszym momencie. W efekcie tego na naszych stołach możemy się delektować znakomitej jakości oliwą.