Absolutnie każda oliwa zaczyna tracić na wartości zaraz po wyprodukowaniu.  Z oliwą jest odwrotnie niż z winem, które z biegiem czasu stają się coraz lepsze- czas płynie na jej niekorzyść.

 

 

 

 

Pozostałe czynniki uszkadzające oliwę to:

  • wysoka temperatura
  • światło
  • tlen

Wszystko to nas otacza, dlatego bardzo istotnym czynnikiem jest przechowywanie. W Casas de Hualdo bardzo dbają o ten aspekt jakościowy oliwy. Oliwa jest przechowywana w zbiornikach ze stali nierdzewnej, w stałej temperaturze 16ºC,  a rozlewana do butelek dopiero  w momencie pozyskania zamówienia od klienta (aby ograniczyć dostęp światła oliwa CdH jest pakowana zawsze do ciemnych butelek).  Kiedy poziom oliwy w zbiornikach się obniża, automatycznie zostaje wpuszczany argon- gaz, który tworzy warstwę ochronną po to aby oliwa nie miała kontaktu z tlenem. W ten sposób zapobiegają utlenianiu- tym samym wzmacniając jej trwałość. Wdrożenie tej nowoczesnej technologii jest dość kosztowne, w związku z tym mogą sobie na nią pozwolić nieliczne wytwórnie. Między innymi właśnie za to udoskonalenie młyn oliwny CdH otrzymał nagrodę AEMO dla najlepszej wytwórni w Hiszpanii.

 

Ciekawostka: subproduktem w procesie ekstrakcji oliwy jest pestka, którą w Casas de Hualdo wykorzystuje się jako materiał grzewczy.

Zmielone pestki znalazły również zastosowanie w salonach SPA do wypełniania poduszek do masażu, ponieważ przez długi czas utrzymują ciepło.