Przede wszystkim wybieramy oliwę Extra Virgin jako produkt najwyższej jakości. Niestety to nie wystarczy.
Jak w każdym w biznesie i tutaj dochodzi do oszustw. Nawet w tej kategorii bywa, że w butelce znajduje się mix różnych olejów bądź oliwa nie spełnia fizykochemicznych wymagań jakościowych koniecznych dla jakości Extra Virgin. Jeśli więc nie chcemy zostać nabici w butelkę prowadźmy śledztwo dalej. Przyjrzyjmy się zatem etykietce i butelce dokładniej.
Opakowanie
Dobrej jakości produkty są sprzedawane w butelkach szklanych koniecznie z ciemnego szkła. Czynniki, które uszkadzają oliwę to: światło, wysoka temperatura i tlen. Ciemna butelka chroni przed negatywnym wpływem światła słonecznego- unikajmy zatem oliwy w butelkach z białego szkła lub co gorsza plastikowych. Dobą oliwę można też kupić w puszce- często jest to wersja najbardziej ekonomiczna cenowo. Zwróćmy jednak uwagę czy korek i odpowietrznik można po otwarciu ponownie szczelnie zamknąć. Oliwę z 3l puszki będziemy zużywać dłużej- musimy mieć zatem pewność, że zamykając zablokujemy dostęp tlenu.
Etykietka
Na etykietce szukajmy następujących informacji:
- o sposobie produkcji
Oczywiście wchodzi w grę wyłącznie tłoczenie a najlepiej ekstrakcja na zimno w sposób wyłącznie mechaniczny. O innym sposobie przy oliwie extra virgin mowy być nie może
- w jakim czasie od zerwania owocu z drzewa nastąpiła ekstrakcja lub tłoczenie
Im krótszy czas pozyskania oliwy tym więcej walorów świeżego owocu zostało zamknięte w butelce. Owoc oliwki jest bardzo podatny na pleśnienie- im zatem czas przetworzenia krótszy tym zdrowszy owoc. 6h to czas bardzo krótki dający oliwę jakości premium.
- dokładnego adresu młyna i gaju oliwnego
Warto wiedzieć kto jest producentem i gdzie jest umiejscowiony gaj oliwny- jeśli w tym samym miejscu wiemy , że oliwki zostały zerwane, a oliwa wyprodukowana, rozlana do butelek w krótkim czasie.
Adnotacja „wyprodukowano w UE” albo „wyprodukowano dla…”nie niesie za sobą takiej informacji, a więc mamy prawo podejrzewać, że:
- użyto mixu oliwek niewiadomego pochodzenia i niewiadomej jakości,
- nie wiadomo jak długo oliwki były przechowywane i transportowane do młyna
- oliwa nie była rozlewana do butelek w miejscu tłoczenia
To wszystko mogło mieć negatywny wpływ na jej jakość i nasuwa wątpliwości co właściwości fizykochemicznych takiej oliwy. Co więcej prawdopodobnie w butelce spotkamy oliwę, która jest mieszanką oliw różnej jakości. Może to być nawet mieszanka oliwy rafinowanej podrasowana dodatkiem oliwy Extra Virgin.
- jaki jest poziom kwasowości
Im niżej poziom kwasowości tym lepiej. Oliwa Extra Virgin ma maksymalnie 0,8%. Za oliwy z wysokiej półki uważa się takie, które mają kwasowość poniżej 0,3%, te kategorii premium mają kwasowość poniżej 0,2%
- z jakiej odmiany oliwek jest wyciśnięta oliwa?
Dobre oliwy ZAWSZE maja podaną odmianę- bo producent dbający o jakość wie z jakiej odmiany oliwę wycisnąłJ. Mogą być jednoszczepowe- czyli pozyskane z jednej odmiany- wówczas oliwa ma smak i zapach charakterystyczny dla danego szczepu, mogą być też mieszanki kilku odmian odpowiednio zbalansowane przez kipera- zawsze jednak muszą być wymienione z nazwy. Popularne, hiszpańskie odmiany to Arbequina, Picual, Manzanilla i Cornicabra.
- cena
Zarówno rekolekcja oliwek w staranny sposób, proces ekstrakcji na zimno, w dobrych warunkach higienicznych nie jest tani dlatego dobra jakościowo oliwa musi odpowiednio kosztować. Zbyt niska cena wzbudza podejrzenia.
- data ważności
Zwykle data ważności waha się od 18-24 miesięcy od daty wyprodukowania. Dobra oliwa o niskim poziomie kwasowości, odpowiednio przechowywana, zachowuje swoje walory zdecydowanie dłużej, ale narzucone przepisy powodują, ze 24 miesiące to maksymalny okres przydatności do spożycia jaki producent może umieścić na etykiecie. Naturalnie im świeższa oliwa tym lepiej.
- czy oliwa zdobyła nagrody na konkursach oliwnych
Producent, któremu zależy na dobrej jakości produktu często szuka udokumentowania tego faktu i wysyła swoje oliwy na konkursy oliwne. Na etykietce miejsca jest mało- trudno jest zawrzeć wiele. Warto zatem poszukać informacji na temat konkretnej oliwy w Internecie na stronie producenta lub dystrybutora. Jeśli oliwy mogą się poszczycić nagrodami z pewnością w sieci je znajdziemy.
Możemy też poszperać w międzynarodowym przewodniku FLOS OLEI - tam znajdują się najlepsze oliwy świata.
FLOS OLEI to doroczny konkurs, w wyniku którego powstaje międzynarodowy przewodnik po najlepszych oliwach świata extra virgin. Konkurs ten jest organizowany przez Włochów i publikowany równocześnie w dwóch językach: włoskim i angielskim. To jedyny liczący się w międzynarodowym środowisku katalog. Pojawienie się w nim jest bardzo prestiżowe. Najlepsze dwadzieścia spośród najlepszych są dodatkowo wyróżnione certyfikatem TOP 20. W katalogu na rok 2014 roku oliwa Picual a na rok 2015 „Reserva de Familia” od Casas de Hualdo znalazły się w pierwszej dwudziestce najlepszych oliw świata. To bezsporny dowód jakości premium tych oliw.
Tyle jesteśmy w stanie sprawdzić przed zakupem. Po zakupie możemy sprawdzić jakość organoleptycznie, a więc zapach, smak, konsystencja, kolor, ale o tym w następnym artykule.